Słyszałaś/eś o innowacjach, pracach badawczo-rozwojowych, ale kojarzą Ci się z poszukiwaniem leku na raka lub konstrukcją łazika na Marsa? Skorzystaj z usługi doradczej Innovation Coach i przekonaj się, że innowacje są dla każdego.
Chcesz pozyskać nowych klientów? Podbić nowe rynki? Dowiedzieć się, skąd zdobyć dofinansowanie na realizację nowych inwestycji? Możemy pomóc! W ramach usługi Innovation Coach zapewnimy Ci indywidualne konsultacje 1:1 z ekspertką/ekspertem branżowym, w ramach których wypracujecie pomysł na pierwszą innowację w Twojej firmie. Na koniec otrzymasz przygotowane specjalnie dla Ciebie rekomendacje, czyli praktyczny plan działania jak z sukcesem wdrożyć wykreowane rozwiązanie i skąd pozyskać środki na ten cel.
Brzmi interesująco? Już 12 września przyjdź na warsztat w ramach Warsaw Startup Festiwal i posłuchaj, jak Innovation Coach może zmienić Twoją firmę. Dowiesz się, jakie kroki podjąć, by skutecznie wprowadzić nowe rozwiązania i zdobyć przewagę konkurencyjną. O tym, jak to osiągnąć opowiedzą: dr inż. Selim Oleksowicz, coach innowacji oraz Kacper Nosarzewski z firmy 4CF, uczestnik Innovation Coach. W drugiej części naszego warsztatu Patrycja Zeszutek z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej przedstawi możliwości zdobycia dofinansowania ze środków programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Nie przegap okazji, by zainspirować się do działania i w pełni wykorzystać potencjał swojej firmy!
Goście:
Ekonomistka z wykształcenia. Ukończyła Akademię Ekonomiczną w Krakowie na kierunku Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze i Polityczne, studia podyplomowe z Integracji Europejskiej w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz Zarządzanie projektami współfinasowanymi z funduszy europejskich na Akademii im. Leona Koźmińskiego. W administracji publicznej pracuje od 2001 roku. Uczestniczyła w przygotowaniu oraz wdrażaniu programów operacyjnych od akcesji Polski do UE. Od 2005 roku zawodowo związana jest z tematyką funduszy unijnych ukierunkowanych na wzrost innowacyjności i konkurencyjności polskich przedsiębiorstw. Od 2017 roku pełni funkcję Zastępcy Dyrektora Departamentu Programów Wsparcia Innowacji i Rozwoju w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Jest współtwórcą i koordynatorem instrumentów: STEP – Sprawdzimy Twój Eksperymentalny Pomysł na Projekt, Innovation Coach oraz kompleksowej usługi informacyjnej w zakresie oferty Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki – Innopoint.
Doświadczona koordynatorka projektów w ramach grantów z Programów Ramowych i ESIF. Kieruje projektem Innovation Coach w Centrum Unijnych Projektów Badawczych w Instytucie Podstawowych Problemów Technicznych PAN. W latach 2008 – 2022 ekspertka i zastępczyni dyrektora w Krajowym Punkcie Kontaktowym Programów Badawczych UE. Koordynatorka projektu NCP_WIDE.NET (finansowanego w ramach Horyzontu 2020) oraz NCP_WIDERA.NET (Horyzont Europa). Członkini Komitetów Programowych ds. Horyzontu 2020 i Horyzontu Europa przy Komisji Europejskiej. Jej doświadczenie obejmuje wsparcie dla Centrów Doskonałości, instytucji badawczych, innowacyjnych MŚP, start-upów i dużych firm w pozyskiwaniu środków na rozwój projektów badawczych i innowacyjnych w ramach Programów Ramowych oraz funduszy europejskich. Posiada wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu i realizacji projektów europejskich finansowanych w ramach Programów Ramowych (7 Program Ramowy, Horyzont 2020, Horyzontu Europa), Funduszy Strukturalnych i Funduszy Norweskich. Współautorka systemowego wsparcia dla pozyskiwania wniosków w schemacie Teaming for Excellence w Horyzoncie 2020 i Horyzoncie Europa. Członkini Rady Doradczej w europejskich projektach ERA-LEARN 2020, Athena oraz Europejskiego Partnerstwa FUTURE4PRIMA, członek kilku komitetów związanych z funduszami strukturalnymi i finansowaniem komplementarnym. W latach 2013-2020 Prezeska Stowarzyszenia Top 500 Innovators, alumna programu Top 500 Innovators na Uniwersytecie Stanforda, Palo Alto, Kalifornia. Jej obszary specjalizacji to fundusze europejskie, innowacje, współpraca przemysł-akademia, synergia źródeł finansowych UE oraz współpraca międzynarodowa. Od lipca 2023 r. Wiceprezeska Polskiej Izby Gospodarcza Zaawansowanych Technologii – IZTECH, gdzie zajmuje się współpracą międzynarodową oraz przewodniczy Grupie Roboczej ds. Horyzontu Europa.
Dysponuje prawie 20-letnim doświadczeniem w tworzeniu innowacji na styku przemysłu i nauki. Specjalizując się w elektromobilności, odnawialnych źródłach energii (OZE) oraz gospodarce o obiegu zamkniętym, znacznie przyczynił się do tworzenia ekosystemów proinnowacyjnych. Dr Oleksowicz jest ekspertem w zakresie projektowania, badań i wdrażania innowacyjnych produktów i technologii w branżach transportowej, produkcyjnej i budowlanej.
W trakcie swojej kariery kierował licznymi projektami B+R realizowanymi z kluczowymi firmami i instytucjami badawczymi, takimi jak Coventry University, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Elektrotechniki oraz WABCO Automotive (ZF).
Jest współautorem kilkunastu prac na temat elektromobilności oraz inżynierii materiałowej. Jego kwalifikacje akademickie obejmują doktorat z inżynierii mechanicznej uzyskany na Politechnice Krakowskiej oraz studia podyplomowe z pedagogiki na Coventry University. Ponadto, pełnił rolę adiunkta na Coventry University, specjalizując się w nowoczesnych systemach sterowania pojazdami.
Ścieżka zawodowa dr Oleksowicza obejmuje takie stanowiska jak Dyrektor Centrum Badawczego Materiałów Elektrotechnicznych w Sieci Badawczej Łukasiewicz, oraz Dyrektor Technologii w Shindetek GmbH, czy też kierownika projektów B+R w WABCO Automotive.
W ramach działalności branżowej uczestniczy jako ekspert merytoryczny w ocenie projektów w ostatnich trzech perspektywach finansowych (POIG, POIR, FENG) oraz wspiera przedsiębiorców w jako ekspert w programie Sprawdzimy Twój Eksperymentalny Projekt (STEP). Od 2019 roku dr Oleksowicz jest również coachem w programie Innovation Coach, wykorzystując swoje doświadczenie nie tylko w obszarze technologii, ale również w programach grantowych. Jego rola polega na wsparciu firm w nawigowaniu po złożonościach rozwoju innowacji i technologii.
Jest partnerem w 4CF i członkiem zarządu Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością. Jest autorem metodologii i współautorem raportów foresightowych dla klientów cywilnych i wojskowych, ekspertem Interpolu. Doradza w dziedzinie foresightu strategicznego przedsiębiorstwom oraz instytucjom międzynarodowym, takim jak FAO, UNESCO i UNDP. Kierował projektem Scenariuszy rozwoju kraju 2050 dla Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Prowadził projekty dla średnich i dużych firm oraz agencji rządowych na całym świecie m.in. w branży wysokich technologii, energetycznej, spożywczej, finansowej, logistycznej i zbrojeniowej. Jest członkiem władz polskiego oddziału The Millennium Project – największego światowego think-tanku foresightowego członkiem Association of Professional Futurists oraz World Future Society – głównej światowej organizacji branżowej. Wykłada foresight w Akademii Marynarki Wojennej i Akademii Górniczo-Hutniczej.
4CF jest polską firmą doradczą zajmującą się foresightem strategicznym i budową długoterminowych strategii. Od prawie 20 lat 4CF pomaga klientom przygotować się na niepewne jutro. Firma zrealizowała setki projektów dla firm prywatnych, instytucji publicznych i podmiotów międzynarodowych, w tym UNFCCC, UNESCO, UNDP i WHO, Komisji Europejskiej czy Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Wykorzystując foresight 4CF pomaga odkrywać przyszłe możliwości, umożliwiając podejmowanie strategicznych decyzji dotyczących przyszłości i wdrażanie przełomowych rozwiązań, które zapewnią najlepszą możliwą przyszłość interesariuszom naszych klientów. Firma jest członkiem The Global Future Society (GFS), Association of Professional Futurists, Foresight Educational and Research Network oraz założycielem polskiego węzła The Millennium Project.
Firma jest również w czołówce światowych innowatorów i aktywnie przyczynia się do rozwoju najnowocześniejszych narzędzi foresightowych. Ekspertyza firmy w zakresie analizy trendów i tworzeniu scenariuszy przyszłości, przy użyciu platformy do badań delfickich nowej generacji – 4CF HalnyX i platformy mapowania argumentów – 4CF Sprawler, pozwala wzmacniać zdolności foresightowe interesariuszy firmy. Z kolei cyfrowe gamebooki 4CF FLEx pomagają zwiększać innowacyjność zespołów. Eksperci firmy posiadają rozległą interdyscyplinarną wiedzę i doświadczenie foresightowe. Stale doskonalą metodologię 4CF i aktywnie współpracują z wiodącymi międzynarodowymi ośrodkami foresightowymi.